• Ramune Tumasonyte

Upcycling mada - jau LietuvojePhotography | Mark and Migle photography Model | Edvina Raudoniūtė | RUTA model management Make up | Migle Cechanovice Camera | 6p3s.eu

„Upcycled by LT” – pirmąkart Lietuvoje „upcycling” metodu kurta drabužių kolekcija, kaip sako patys kūrėjai. Smagu, kad ir Lietuvoje mados dizaineriai bei menininkai ne tik siūlo profesionalius mados dizaino produktus, bet ir ugdo vartotojus skatindami atsakingą beatliekę gamybą/vartojimą.

Studijuojant Danijos mados akademijoje, kur kiekviena paskaita nuo "sketčų" piešimo iki finansinės apskaitos, paremta sveiko ir tvaraus augimo (sustainable development) principu, asmeniškai labai palaikau projektus, siekiančius praktiškai įgyvendinti mažus pirmuosius žingsnius sąmoningos gamybos link. O žingsniai, tikiuosi, ves Skandinavijos pavyzdžiu ir šie principai kaip vienas pagrindinių uždavinių pasirodys kiekvieno projekto/produkto kūrimo stadijoje.

Viena iniciatyvos pradininkių, dizainerė Vida Strasevičiūtė, pabrėžia, jog projektas, labiau nei norą pirkti, skatina prisidėjimą prie geresnio rytojaus. Pasak dizainerės, esminis „upcycling“ principas yra beatliekė gamyba ir didesnis vertės sukūrimas.„Drabužiai, aksesuarai, įvaizdžiai ar kiti pristatomi kūriniai, - absoliučiai arba didžiąja dalimi gaminami iš to, kas dėl įvairių priežasčių yra išėję iš vartojimo rato. Audinių, kailių, odos pavyzdžiai, likučiai, atraižos. Tai, kas liko nereikalinga arba užmiršta, bet puikiai tinka kurti ir atkurti vertę žmogui. Beatliekinė ir atsakinga gamyba, kurioje kiekvienas narys nuo siuvėjo iki dizainerio yra svarbus”,- apie naujai Lietuvoje atsiradusi gamybos metodą pasakoja V. Strasevičiūtė.

„Lietuvoje kiek vėluojame su naujovėmis – visame pasaulyje vyksta ne tik Eko Mados savaitės, bet ir atsidarinėja butikai, prekiaujantys tik „upcycling” metodu sukurtais drabužiais bei aksesuarais. Kaip pavyzdys, pagal 2009 m. „Mintel” ataskaitą apie etinę madą, tvarios mados pardavimai Didžiojoje Britanijoje per penkerius metus padidėjo keturgubai, vadovaujantis 2008 metais, išaugo nuo 40mln. svarų iki 175mln svarų”,- pasakoja dizainerė.Skirtingus menininkų braižus ir stilius po vienu stogu vienija būtent „upcycling” metodas. Pirmąją šio projekto kolekciją pristato daugelio tarptautinių mados dizaino konkursų dalyvis, jaunujų mados dizainerių konkurso „Injekcija 2015” nugalėtojas,Vilniaus Dailės Akademijos magistrantūros studentas ir dėstytojas, dizaineris Tomas Baranauskas (prekės ženklas Thom Bara). Jo „Upcycled by Thom Bara” 2016 metų rudens/žiemos siūlymas - kailiniai. Pagaminti iš kailio gabaliukų, jie ne tik išlaiko savo šilumines savybes, tačiau faktūrų ir siluetų žaismu laužo nusistovėjusį kailinių stereotipą.

  • Grey Instagram Icon

INSTAGRAM

  • Grey Facebook Icon

FACEBOOK

  • Grey LinkedIn Icon

LINKEDIN

  • Grey Twitter Icon

TWITTER

  • Grey Pinterest Icon

PINTEREST

© RAMUNE TUMASONYTE. All rights reserved. PRIVACY POLICY

DESIGNED BY IF_Agency