Kodėl metų pabaiga kelia tiek streso ir kaip išjudėti į 2017-uosius lengvesniu žingsniu?


Žiemos šventės tradiciškai daugeliui kelią stresą. O žiniasklaida tikrai nepamiršta jums to priminti, siūlydama dar daugiau pasirinkimų, darbų jūsų "to do list", skatindama sudalyvauti ten, kitur ir nepamiršti to bei kito.

Globaliai, 2016-ieji buvo sunkūs daugeliui žmonių. Ir dėl to, kad politiškai, finansiškai, kultūriškai susidūrėme su daugybe iššūkių, turėjome įvertinti daug aplinkybių, priimti daug svarbių sprendimų. Ir dėl to, kad apžvelgę bei įvertinę, jautėmės bejėgiai globaliame kontekste. Kiekvienas sprendimas, kiekviena problema, reikalaujanti sprendimo, kelia didžiulį stresą. Todėl daugumą ir dovanų pirkimas pasiutusiai vargina. Bet ar žinote, kas vargina dar labiau? Atsakomybės už sprendimą vengimas, sprendimo atidėliojimas, atidavimas kitam/ kitiems. "Nežinau, ko noriu" beveik tapo diagnoze.

Ne veltui kas antras app'sas siūlo už jus parinkti ir šiandienos lūpdažio spalvą, ir muzikinį takelį, ir screensaver'į, ir vakarienės receptą.

Suvokiant, kad žmogaus akys ir mintys gali aprėpti tik tiek, kiek gali aprėpti, tausojant save galima sąmoningai mažinti pasirinkimų, o jei neįmanoma jų išvengti, reikia priimti sprendimą ir nesinešioti problemos su savimi ilgiau nei reikia. Apie pasirinkimų laisvės paradoksą ir jo kuriamą stresą puikiai pasakoja Barry Schwartz:


Barry sako, kad kalti rinkodarininkai, reklama, kultūra - tik ne mes patys. Gal ir negalime visiškai nereaguoti į išorės dirgiklius, tačiau jų įtaką sumažinti iki minimumo daugiau nei verta.

Metų pabaiga yra ir visų dvylikos mėnesių įvertinimas (sąmoningas, ar ne), kurio metu prisimename ir visus patirtus iššūkius, ir tai, ko nespėjome, nesugabėjome įgyvendinti. Nevengdami savęs bausti už sprendimus, kurių nepriėmėme. Todėl metų pradžioje, jaučiame kaltę ir spaudimą paruošti "tobulą" planą kitiems metams. Nes šie bus KITOKIE, GERESNI, ĮDOMESNI, AKTYVESNI. Nes šiemet mes tikrai būsime labiau įsitraukę ir aktyvesni. Veiksime, o ne stebėsime.

Kiek žmonių jūsų aplinkoje dar nešiojasi problemas iš 2015-ųjų? Kiek problemų ir neišspręstų klausimų perkelsime į 2017-uosius? "Vis pagalvoju, kad reiktų nusipirkti X" arba "Jau keli mėnesiai planuoju pradėti Z, bet nežinau... Variantas A atrodo toks, o Variantas B neturi to...". Gal laikas nuspręsti, kad darbai, kurių nepadarėte pernai akivaizdžiai nėra svarbūs ir reikalingi, todėl jų nedarysite, o jėgas telksite į tai, kas jums svarbu DABAR ir RYTOJ? Jei jie svarbūs, nuspręsk juos padaryti šiandien.

Patarsiu nuspręsti 1 dalyką, kurio norite 2017-aisiais. Tikslų išgryninimas suteikia stiprybės, energijos - žinodama, ko šiemet noriu pasiekti, nesu taip lengvai išblaškoma įvykių ir nuotaikų, esančių aplink. Gyvenimu pasimėgauti man padeda ir dalykų, pojūčių, kuriuos norėčiau persikelti ir į šiuos metus apmąstymas. Kitaip tariant, fokusas ne ant "NE", o ant "TAIP". Kas buvo nuostabu? Ką norėčiau pakartoti? Ko norėčiau patirti daugiau?

Laikas prisiimti atsakomybę už savo pasirinkimus ir judėti pirmyn.


Naudojantis proga, džiaugiuosi ir dėkoju, kad 2016-aisiais buvote su manimi - skaitėte, dalinotės mintimis, įkvėpėte.

KAS AŠ?

Photo%2018-12-2018%2C%2012%2004%2008_edi

 

Ramunė Tumasonytė

Skanaus gyvenimo fanė ir turinio agentūros IF_Agency įkūrėja.

Ieškau būdų kurti naujas patirtis ir įdomų gyvenimą mažais kasdieniais žingsniais. Kalbu apie gyvenimą miesto rutinoje, dalinuosi receptais, fiksuoju kelionių įspūdžius, kviečiu džiaugtis smulkmenomis ir praskaidrinti dienas puošiant savo aplinką. Apžvelgiu stilingas idėjas namams ir spintai.

Kviečiu atrasti kartu!

 

NAUJAUSI ĮRAŠAI