Biotechnologė Rūta: svajoju sukurti jaunystės eliksyrą


Šį kartą skiltyje apie veiklias merginas ir jų karjeros kelionę - rankų darbo kosmetikos ,,Manilla" kūrėjos Rūtos Merkytės istorija. Rūta ne tik studijuoja mediciną, dirba gydytoja rezidente Vilniuje, bet ir biotechnologijų pagrindu kuria odos priežiūros priemones. Apie Manilla produktus esu rašiusi kosmetikos apžvalgoje, kuria dalinausi čia. O Rūtos paklausinėjau apie svajonių profesiją, savęs atradimą ir nuolatinį tobulinimąsi savo pasirinktoje srityje. Ar kurti kosmetiką tikrai taip smagu ir paprasta, kaip atrodo?

Studijuoji mediciną ir dirbi gydytoja - rezidente Santariškių ligoninėje. Kaip pasirinkai šią sritį?

Kai esi jaunas ir žalias, nelabai išvis ką supranti apie tai, ką norėsi daryti visą likusį savo gyvenimą. Taip pat buvo ir su manimi - buvau eilinis jaunas žmogus, kuriam sekėsi mokslai - ypač gamtos ir tikslieji, tad nusprendžiau, kad mano misija - išgelbėti pasaulį (šypsosi). Dabar jau taip nebegalvoju, galėčiau sakyti, kad pasirinkau intuityviai, ir pataikiau - tai yra sritis, kurioje "kaifuoju": man didelį malonumą suteikia jausmas, kai pasižiūrėjus į žmogų ir išklausius jo nusiskundimus galiu atrasti priežasties ir pasekmės ryšį. Ir tai tikrai yra vienas teisingiausių mano gyvenimo sprendimų, kurio dėka dabar esu čia ir dirbu savo svajonių darbą.

Turbūt nedaugelis kosmetikos kūrimą tiesiogiai susieja su medicina, tyrimais, laboratorine analize. Ar susilauki nuostabos dėl to, kad savo žinias praktiškai panaudoti nusprendei būtent šioje industrijoje? Ką turi bendra ar kaip sugebi šias sritis darniai apjungti?

Kosmetologija, mano nuomone, neįmanoma be medicinos žinių. Juk net mūsų protėviai - senolės, žyniuonės rūpindavosi tiek grožio ritualais, tiek žmonių sveikata. Tai yra labai stipriai susijusios sritys, nes norint sukurti kokybišką ir veikiantį kosmetikos produktą reikia ne tik gerai išmanyti žmogaus odos anatomiją, fiziologiją ir kitus ypatumus, bet ir nusimanyti apie biologiškai aktyvių medžiagų, naudojamų kosmetologijoje, veikimo mechanizmus bei remtis tik evidence-based (įrodymais pagrįstais) moksliniais tyrimais. Net neabejoju, kad nėra geresnės mokyklos, nei medicinos studijos, kur mane išmokė kritiškai vertinti galybę "mokslinės" informacijos, pateikiamos internetuose, ir atskirti grūdus nuo pelų. Ir ne bet kokius grūdus, o auksinius - pačius veiksmingiausius.


Ar tave kas vadina grožio specialiste, ar toks sutapatinimas iliustruoja tavo veiklą?

Ne, nevadina, ir tiesa pasakius, aš dėl to labai džiaugiuosi (šypsosi). Kiekviena sau galime būti grožio specialistė, tai labai individuali sąvoka, nes "vienas grožis" neegzistuoja. Man daug mieliau, kai mane vadina savo srities specialiste - gydytoja ar biotechnologe.

Nenoriu nieko kritikuoti, tačiau manau, kad mūsų šalies problema yra tikros kompetencijos nebuvimas - kas antras yra kažkokios srities "specialistas", o žalio supratimo apie tai, ką daro, neturi, daro bet kaip, ko pasekoje labai suprastėja paslaugų ar produktų kokybė. Jei kiekvienas darytų tai, kur turi daugiausiai kompetencijos, talento, ką geriausiai supranta ir moka, kur gyventume daug geriau ir kokybiškiau.

Kosmetika tavo gyvenime. Kokį vaidmenį ji atlieka, apart to, kad šiandien – tai tavo kūrimo objektas?

Mano dabartinis statusas įpareigoja atspindėti savo veiklą. Kalbant apie kosmetologinius ritualus - esu toks pats žmogus kaip visi, kartais su disciplinos trūkumu, kartais su tinginyste, bet puikiai suprantu, kad negaliu būti batsiuvys be batų. Ir man vakar ant smakro išdygo du spuogai (slepia ir juokiasi). Priešingai nei turbūt daugeliui atrodo, prigimtinai nepaveldėjau labai geros ir gražios odos, veikiau priešingai - visą gyvenimą ji buvo problematiška, riebi ir teko įdėti tikrai nemažai pastangų į tai, kad pasiekčiau gerų rezultatų. Todėl studijuodama mediciną turėjau visas galimybes išsiaiškinti, kaip veikia vienos ar kitos kosmetikoje naudojamos medžiagos, įsigilinti į mokslinius tyrimus ir jų išvadas. Per ilgus testavimus ir kantrybę atradau sau tinkamus ingredientus ir pati ėmiau gamintis kosmetiką, kurios dėka turiu tokią odą, kokios visą gyvenimą siekiau.

Koks pats pirmasis produktas, kurį kūrei Manilla prekiniam ženklui?

Cha, tai buvo taip seniai ir taaaaip vaikiška palyginti su tuo, kas vyksta dabar... tai buvo labai elementarus drėkinantis veido kremas, kurį anais laikais pavadinau "Stebuklu". Vėliau jo sudėtis ir paskirtis daug kartų keitėsi, ir dabartinis šio produkto Manillos prototipas būtų drėkinantis veido kremas brandžiai odai "Damų reikalas".


Kiekviename darbe tobulėji, dirbi, mokaisi ir štai vieną dieną sukuri tobulą priemonę – kaip manai, ar tokią jau sukūrei? Ar turi svajonę, koks tai galėtų būti produktas, kokią problemą jis spręs?

Perfekcionizmas - ambivertiška savybė, kuri gali būti ir labai naudinga, ir labai žalinga. Manau, kad visi mano produktai yra labai kokybiški ir veiksmingi, tačiau kaip ten sakoma - "tobulėjimui ribų nėra". Turiu labai daug idėjų, kaip patobulinti esamus ar sukurti naujus produktus, taip pat svajoju sukurti "amžinos jaunystės eliksyrą" (juokiasi), tačiau viskam reikia laiko - tiek gilinimuisi į medžiagų veikimo mechanizmus, eksperimentavimą, tyrimų ir dokumentacijos tvarkymą, tiek į naujo produkto rinkodarą. One day, soon...

Kokiomis technologijos naudojiesi savo darbe?

Pati svarbiausia technologija yra protas ir patirtis. Tačiau neapseinu be technikos pagalbos, pradedant laboratoriniais įrenginiais ir priemonėmis - maišyklėmis, distiliatoriais, dispergatoriais, įvairių rodiklių matuokliais (temperatūra, pH), produktų pilstymo ir šaldymo įrenginiais, baigiant internetinėmis technologijomis, be kurių aktyvi rinkodara būtų tiesiog neįmanoma. Kol kas viską atliekame žmonių rankų pagalba, tačiau mūsų šių metų tikslas - įsigyti kosmetikos gamybos reaktorių-robotą. Įsivaizduokite - "pripompuoji" tą agregatą reikiamais ingredientais ir suprogramavus pagal poreikius, gauni tobulų tekstūrų kosmetikos priemones! Fantastika, ar ne?

Aktyviai bendrauji su savo klientemis socialinėje medijoje – ar socialinė medija svarbi tavo versle?

O, taip! Šiandieniniame pasaulyje tai yra vienas efektyviausių būdų "iškomunikuoti" save tikslinei grupei. Mes esame pasirinkę labai aiškią ir inovatyvią pardavimų strategiją - internetinę prekybą - ir dirbame ties tuo, kad klientei, užėjusiai į mūsų svetainę, būtų labai lengva išsirinkti reikiamą priemonę, aišku, kaip ją užsisakyti (esant klausimų vyksta tiesioginis konsultavimas "online chat'o" pagalba), po užsakymo apmokėjimo produktas iškart ruošiamas gamybai ir netrukus per kurjerių tarnybą išsiunčiamas klientui. Įsivaizduokite - važiuojate po darbų lyjant lietui per kamščius į prekybos centrą, renkatės iš tūkstančių mirgančių pakuočių stenduose, stovite eilėse ir gaištate savo brangų laiką - tai juk taip vargina, kad po to ir ta priemonė netenka pusės savo žavesio. O mano tikslas yra toks: atsidarai puslapį, žinai, ko tau reikia ir lengvai nusiperki trokštamą prekę.

Į kokias veido priežiūros priemones svarbiau investuoti labiau už viską?

Yra šventa odos mantra - VALYTI, DRĖKINTI, MAITINTI, APSAUGOTI. Atrodo, kad baisiai ilgas ir sudėtingas procesas, ypač priduriant, kad tai reikėtų atlikti tiek vakare, tiek ryte. Tačiau yra daugybė kombinuotų priemonių - valomasis-drėkinantis micelinis vanduo ar drėkinantis ir apsaugantis veido kremas, todėl šiai mantrai įgyvendinti ryte užtenka ir 10 minučių. Tereikia pasirinkti tinkamas priemones.

Plačiau apie tai kalbu savo taisyklingos odos priežiūros seminaruose. Konkrečios tobulos priemonės nėra - ją pasirenkame individualiai, pagal odos tipą, tačiau drįsčiau pabrėžti, kad drėkinimo ir apsaugos nuo saulės odai niekada nebus per daug. O po dvidešimties metų labai sau padėkosite už tas "prarastas" rytines dešimt minučių, skirtų būtent šiems ritualams.

Kada reikia kreiptis į profesionalų kosmetologą?

Kuomet matome, kad savarankiškai naudojamos kosmetikos priemonės neveikia. Vienareišmiškai nepatariu odos problemų pradėti spręsti pas kosmetologą. Pirmiausiai reikėtų išsiaiškinti problemos priežastį kreipiantis į gydytoją dermatologą - jei tai yra aknė, dermatitas, rožinė, egzema ar kitos ligos ar būklės, nepatyręs kosmetologas gali labai pabloginti ligos eigą. Tik dermatologui patvirtinus, kad galima problemą spręsti kosmetologinėmis priemonėms, reikėtų kreiptis į kompetetingą savo srities specialistą. Ko niekada nepatarčiau - mechaninės intervencijos į odą, geriau daugiau laiko skirti specifinėms rutininėms procedūroms su veikliosiomis medžiagomis - rūgštiniams epidermio šveitimams, valymams, kaukėms, nei po to gailėtis dėl pažeistos pačios gražiausios mūsų kūno dalies odos.

Iš ko spręsti, kad tam tikra priemonė tau netinka? Dažnai moterys nepastebi ir/ar nežino, kaip įvertinti vienos ar kitos priemonės poveikį.

Dažniausiai priemonės nesuderinamumas su oda pasimato iš karto, bet gali išryškėti ir po kelių dienų - gali atsirasti odos paraudimas, šerpetojimas, sausumas, bėrimas, perštėjimas. Tuomet galima įtarti, kad priemonė (tam tikros jos veikliosios medžiagos) netiko. Nereikia to išsigąsti - paprastai užtenka nutraukti priemonės naudojimą, nuraminti ją kitomis priemonėmis ir ieškoti kitos tinkamos ir veiksmingos alternatyvos.

Kokias klienčių klaidas, rūpesčius dažniausiai pastebi?

Didžiausia klienčių daroma klaida - odos iritaciją jos painioja su alergine reakcija. Odos sudirginimas dėl tam tikros medžiagos dažniausiai neturi nieko bendro su alergija, tai yra veikiau šalutinis poveikis. Taip pat mane glumina nepagrįstas lūkestis, kad "natūrali kosmetika neiššaukia odos reakcijų" - priešingai, natūralūs augalų ekstraktai, bičių produktai yra daug aktyvesni už sintetinės kosmetikos pramonėje naudojamas inertiškas medžiagas, tačiau to "kaina" - daug didesnis biologiškai aktyvių medžiagų veiksmingumas, kas gali išprovokuoti odos sudirginimą.

Artėja vasara. Šiuo etapu odai trūksta saulės ir vitaminų, o vasaros metu dažnai trūksta drėgmės. Ką rekomenduotum abiems periodams – odos atgaivinimui po žiemos ir greitam odos drėkinimui vasaros metu?

Šiuo pereinamu periodu ypač svarbu gerai drėkinti odą ir po truputį konvertuoti priemones iš apsaugančių nuo šalčio, maitinančių odą į lengvesnes, drėkinančias, su saulės apsaugos filtrais. Rekomenuočiau intensyviais drėkikliais ir antioksidantais praturtinas priemones - serumus, kremus su hialurono rūgštimi, vitaminais B5, C, E, augalų (žaliosios arbatos, avižų, alavijo) ekstraktais, įvairiais lengvais gausiai nesočiųjų riebalų rūgščių turinčiais aliejais - kokosų, migdolų, sezamų, argano ir kitais.


Kokia mėgstamiausia tavo darbo dalis?

Atvirai - tai visiškai priklauso nuo nuotaikos ir "vaibo". Kartais man ateina įkvėpimas ir aš puolu domėtis kosmetologijos naujovėmis ir kurti naujas priemones, kartais užsidarau laboratorijoje, užsidegu smilkalą, užsileidžiu muziką ir gaminu gaminu gaminu iki antros valandos nakties, kartais man labai patinka duoti interviu (šypsosi) ir rašyti blogo įrašus apie grožio reikalus, kartais mane visai "veža" biurokratiniai reikalai: dokumentų tvarkymas, įmonės atstovavimas asociacijose, bet dažniausiai mėgstamiausia dalis yra tiesiog sėdėti jaukiai su komanda, gerti kvapnią latte ir kontempliuoti apie Manillos ateitį - inovatyvų, laužantį standartus pasaulinio lygio natūralios kosmetikos "brandą".

Ar turi autoritetų, kurie paskatino tave karjeros srityje?

Nekonkretizuosiu, tačiau turiu sau labai įtakingų asmenų sąrašą, kurių tam tikros savybės mane labai žavi - aš jas rašausi ir karts nuo karto pasikartoju. Tie žmonės mane įkvėpia, suteikia optimizmo ir energijos, o jų turimų savybių išsiugdymas yra mano siekiamybė. Mano dvasinis guru yra mano antroji pusė - tai žmogus, nepaprastai gerai išmanantis žmogaus psichologiją ir duodantis labai praktiškus patarimus, dėl to man daug lengviau objektyvizuoti situacijas ir į jas pažvelgti iš kitos perspektyvos - tai praplečia akiratį ir padeda rasti sprendimus.

Kokios didžiausios pamokos, kurias iki šiol išmokai?

Niekada nekurti lūkesčių į kitus žmones. Mes esame atsakingi už tai, ką pasakome, o ne už tai, kaip mus suprato, arba dar geriau - kokį mūsų idealą susikūrė kitas žmogus. Priimti kritiką ne kaip asmeninį įžeidimą, o kaip potencialą tobulėti.

Matai pasaulį lyg iš dviejų pusių – turi savo verslą ir dirbi valstybinėje įstaigoje. Ką patartum merginai, svajojančiai apie sėkmingą karjerą ir dvejojančiai, kurią sritį rinktis?

Jeigu taip labai atvirai - nieko nėra maloniau, kaip būti pačiai sau ponia, kai nereikia niekam nieko atsiskaitinėti ir joks gaiviu burnos kvapu nepasižymintis, bet nuolat aiškinantis "kaip reikia dirbti" žinovas nesėdi tau ant galvos (juokiasi). Aš iš tų, kurie negali pakęsti, kai kas nors "sėdi ant galvos". Manau, esu sutverta dirbti vadovaujamą darbą, ir nors dar reikia daug ko išmokti, jaučiu turinti potencialą tą daryti, ir daryti gerai. Merginai, ieškančiai atsakymo, pirmiausiai patarčiau išanalizuoti savo stipriasias puses ir silpnybes. Verslo darymas nėra žaidimas, tai - atsakingas reikalas, kur galima pridaryti begalę maklių. O jei kas negerai - svyla tavo sėdynė. Ne kiekvienas žmogus gali ir nori turėti daug atsakomybės, tačiau tokia yra laisvės kaina.

Kokį geriausią karjeros patarimą esi gavusi?

Vienintelis sėkmės receptas - nieko nebijok, mąstyk savo galva ir tikėk savimi. Daryk tai, kuo dega tavo širdis - nustok stengtis atitikti visuomenės standartus, kuriuos greičiausiai įskiepijo aplinka ir kitų lūkesčiai. Tu nesi atsakinga už tai, ko iš tavęs tikisi aplinka. Nebijok būti originali ir drąsi - siek tikslo, laužyk standartus, dėk visas jėgas ir anksčiau ar vėliau tapsi nugalėtoja. Mokykis tik iš tų, kuriems pasisekė ir niekad neklausyk tų, kurie negali būti pavyzdžiu. Nebijok klysti - klaidų nedaro tik tie, kurie išvis nieko nedaro. Susirask mokytojus ir kopijuok juos.


Manilla komanda šiuo metu jungia ir daugaiu žmonių, ne tik tave vieną – kaip sekasi mokytis kurta komandą, ar susiduri su vadovės iššūkiais?

Visada žinojau, kad turint savo verslą ir dirbant komandoje reikia papildomai mokytis ne tik vadybos niuansų, bet ir psichologijos, neurolingvistikos, etikos. Nuolat skaitau įvairias knygas - šiuo metu prie mano lovos yra kelios knygos apie lyderystę ir vadovavimą, sąmoningą verslą, savitobulėjimą ir discipliną. Stengiuosi būti ypatingai skaidri ir objektyvi, nes žmonės, su kuriais dirbu, pirmoje vietoje yra mano draugai, tik tada - kolegos, o darbuotojais jų vadinti išvis nesiverčia liežuvis.

Darbo atmosfera privalo teikti kaifą, nes bet kokiame darbe atlyginimas motyvuoja tik pirmus du mėnesius, o motyvacija ir tikėjimas įmonės idėja ir vadovu verslo pradžioje yra ypač svarbu. Savo kolegas mokau, kad kiekvienas patys esame atsakingi už savo pareigas - aš jais visiškai pasitikiu, duodu laisvę, nekontroliuoju, o jie į tai žvelgia labai atsakingai. Manau, tai ugdo savarankiškumą ir skatina pasitikėjimą. Esant problemai sėdame ir viską aptariame gyvai, netoleruoju jokių pokalbių "už akių" - komanda žino, kad jeigu dings pasitikėjimas bent vienu iš narių, jis privalės palikti įmonę. Iš savo asmeninių savybių pusės pati stengiuosi būti pavyzdžiu ir teigiama energija, geru "vaibu" - manau, kad mano komandoje žmonės laimingi, nes aš pati jaučiuosi kaip žuvis vandenyje, dirbdama kartu su jais.

Šis įrašas yra serijos apie įkvepiančias moteris ir jų karjerą dalis

SKAITYTI SERIJĄ


KAS AŠ?

Photo%2018-12-2018%2C%2012%2004%2008_edi

 

Ramunė Tumasonytė

Skanaus gyvenimo fanė ir turinio agentūros IF_Agency įkūrėja.

Ieškau būdų kurti naujas patirtis ir įdomų gyvenimą mažais kasdieniais žingsniais. Kalbu apie gyvenimą miesto rutinoje, dalinuosi receptais, fiksuoju kelionių įspūdžius, kviečiu džiaugtis smulkmenomis ir praskaidrinti dienas puošiant savo aplinką. Apžvelgiu stilingas idėjas namams ir spintai.

Kviečiu atrasti kartu!

 

NAUJAUSI ĮRAŠAI