Pasivaikščioti dvare: 6 dvarai, kuriuos verta aplankyti


Nėra tinkamesnio laiko atrasti Lietuvos dvarus nei pro duris žengianti vasara! Ir kur gi lankytis? Ką mes gražaus turime aplink? Šį savaitgalį lankėmės arčiausiai sostinės įsikurusiame Trakų Vokės Dvare, tačiau įdomių ir didingų buvusių grafų sodybų tikrai netrūksta visoje Lietuvoje.

Šiuo metu kultūros vertybių apskaitoje yra net 579 dvarai (sąrašą rasite ir Wikipedijoje) ir net jei ne visi šiandien puoselėjami, pasivaikščioti šiais takais verta vien dėl akimirkos žavesio. O jei nori pasijusti tikra dama, paskink gėlių buvusiuose gėlynuose!

Dar 2010 m. Delfi minėjo, kad kasmet sunyksta apie 20 dvarų. Kodėl nepasinaudojus proga kai kuriuos aplankyti, galbūt, ir paskutinį kartą? Siūlau įdomiausius ir aktyviausius 6, kuriuose vasarą saulėkaitoje atrasite ne tik gražių peizažų, bet galėsite ir pasimėgauti Spa, restoranų paslaugomis, sudalyvauti renginiuose bei pasisemti ano meto įspūdžių, tokių kaip, pavyzdžiui, apsilankymas cigarų kambaryje.


Trakų Vokės dvaras

Trakų Vokės dvarą nesunku pasiekti iš Vilniaus, dažnai jame apsilankau, todėl jam teko garbė būti pristatytam pirmajam. Beje, iš Trakų Vokės dvaro į Vilnių, kitus Tiškevičių rūmus, buvo nutiesta pirmoji Lietuvoje telefono linija.

2002 m. liepos 19 d., Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1197 Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga gavo Trakų Vokės dvarą 99 metams. Nuo to laiko dvaras dar vadinamas Bajorų rūmais. 2004 m. įsteigtas istorinis kultūros centras viešoji įstaiga Dvarų kultūros centras.

Trakų Vokės dvaro sodybos ansamblyje vedamos ekskursijos, nuomojamos patalpos renginiams, rengiamos parodos.

https://www.tvds.ltPakruojo dvaras

Dvaras įsikūręs 2 km. nuo Pakruojo, Kruojos upės dešiniajame krante, rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas jau 1531 m. Pakruojo dvaras – vėlyvojo klasicizmo architektūros pavyzdys (vienintelis Pakruojo krašte), didžiausias išlikęs 26 dvaro pastatų kompleksas (ansamblis) Lietuvoje.

48,2 ha plotą užimančioje dvaro teritorijoje yra 43 statiniai, apjuosti 1840 m. mūryta tvora ir daugiau nei 150 metų senumo parkas, kuriame auga apie 26 rūšių medžių.

1940 metais dvare buvo dvaro rūmai, koplyčia, 9 kumetynai, 10 tvartų, 6 klojimai, 3 svirnai, alaus darykla, vėjo malūnas (pastatytas 1823 m.), vandens malūnas su lentpjūve, kalvė, garažas, skalbykla, malkinė, oranžerija, vištidė, silosinė.

Čia kiekvieną savaitgalį kviečiama apsilankyti gyvame muziejuje, kur supažindinama su dvaro istorija, pramogaujama ir mokomasi kalvėje, parfumerio laboratorijoje, alaus darykloje. Vaišintis galima dvare įsikūrusiame restorane, pasilepinti Spa ir pirtimis. Jame taip pat įsikūręs viešbutis, todėl atrasti apylinkes galite neskubėdami.

http://pakruojo-dvaras.lt


Babtyno - Žemaitkiemio dvaras

Babtyno - Žemaitkiemio dvaras stovi Nevėžio dešiniajame krante, apie 2 km. į pietvakarius nuo Babtų. Dvarą prie Babtyno kaimo XVI a. Įkūrė Šiukštos. Dvaro sodyba kadaise priklausė generolui, gydytojui ir archeologui, Kauno karo muziejaus vadovui V. Nagevičiui. Buvo laikas, kai dvarui priklausė 16 pastatų, o dabar jį sudaro penki: rūmai, lobynas, svirnas, kluonas ir tvartas. Iš jų galima išsinuomoti dvaro rūmus, kluoną ir lobyną.

Bendras rūmų plotas sudaro 950 m2. 500 metų senumo dvare kviečiama švęsti savo gyvenimo šventes, dalyvauti šaudymo iš lanko čempionatuose, dvare vyksta įvairūs kultūros renginiai, dailininkų plenerai, parodos, menininkų susitikimai, kameriniai renginiai.

http://www.senasdvaras.lt


Taujėnų dvaras

Taujėnų dvaras įsikūręs Ukmergės rajone. Dvaras iki XX a. vidurio buvo kunigaikščių Radvilų rezidencija. Tai - klasicistiniai rūmai su 6 kolonų portiku. Parkas yra kraštovaizdžio plano, jį juosia Mūšios upelis, yra tvenkiniai.

Dabar Taujėnų dvaras – tai šeimos, draugų ar įmonės šventės bei konferencijų vieta. Čia suderinta senųjų laikų dvasia su šiuolaikine estetika. Savaitgaliais lankytojai laukiami vykstančiose džiazo miniatiūrose, Ispanijos muzikos vakaruose.

http://taujenudvaras.lt

Užutrakio dvaras

Užutrakio dvaras stovi prie Galvės ežero, Užutrakyje. Kraštovaizdžio architektūros draustinis.

Šiandien kitaip žinomas kaip Tiškevičių dvaras.

Užutrakio dvaras apima virš 600 ha teritoriją, iš jų 80 ha plotą apima sodyba, ūkinė ir reprezentacinė dalys. Rūmus supo didelis parkas, kuris buvo buvo sumanytas kaip vandens parkas, kuriame įrengta sudėtinga, daugiau nei 20 dekoratyvių tarpusavyje ir su didžiaisiais Galvės bei Skaisčio (Žydiškių) ežerais sujungta tvenkinių sistema. Parką suprojektavo Eduardas Andrė. XIX a. pabaigos peizažinis Užutrakio parkas buvo įkurtas sename pušų, eglių ir ąžuolų miške.

Užutrakio dvare kviečiama pasižvalgyti po ištobulintus sodus, šiltuoju metų laiku pasiklausyti dažnai vykstančių koncertų, pasigrožėti skulptūromis, vykstančiomis parodomis ir puikiu vaizdu į Trakų pilį ir Galvės ežerą. Nuo 2005 m. dvare vyksta kamerinės muzikos vakarai.

http://www.seniejitrakai.lt/uzutrakio-dvaro-sodyba-2/
Burbiškio dvaras

Burbiškio dvaras įsikūręs Anykščių regioniniame parke, netoli Rubikių ežero, 8 km nuo Anykščių. Vaizdingame Anykštos upės kairiajame krante akį traukia stilingi rūmai – XIX a. architektūros paminklas, užburiantis subtilumu ir elegancija. Be abejonės, šis dvaras vienas įspūdingiausių.

Dvaro parkas užima 28 ha plotą, jo centrinėje dalyje yra 3 ha tvenkinys su 15 salų, 11 tiltų ir tiltelių. Aštuonios kanalais ir eglėmis apjuostos apžvalgos kalvelės, pagrindinė alėja su keturiomis karpotųjų beržų eilėmis, daug eglių. Parke auga 23 rūšių ir formų atvežtiniai augalai: kazokinis kadagys, europinis maumedis, didžioji pocūgė ir kiti. Jame gyvena apie 40 paukščių rūšių.

Čia ypač daug dėmesio skiriama lankytojams – jame yra įsikūręs restoranas, cigarų kambarys. Laisvalaikio pramogos taip pat kaip tikram dvarininkui – siūloma jėgas išbandyti medžioklėje, slidinėjime, jodinėjime žirgais. Taip pat, kviečiama pasimėgauti ir vandens pramogomis. Norintiems nuodugniau susipažinti su dvaro istorija, organizuojamos ekskursijos.

http://www.burbiskis.lt/en


#dvarai #lietuvos #lietuva #lankytiniobjektai #trakuvokesdvaras #pakruojodvaras #vasara #poilsis #turizmas #babtynodvaras #taujėnųdvaras #užutrakiodvaras #burbiškiodvaras

KAS AŠ?

Photo%2018-12-2018%2C%2012%2004%2008_edi

 

Ramunė Tumasonytė

Skanaus gyvenimo fanė ir turinio agentūros IF_Agency įkūrėja.

Ieškau būdų kurti naujas patirtis ir įdomų gyvenimą mažais kasdieniais žingsniais. Kalbu apie gyvenimą miesto rutinoje, dalinuosi receptais, fiksuoju kelionių įspūdžius, kviečiu džiaugtis smulkmenomis ir praskaidrinti dienas puošiant savo aplinką. Apžvelgiu stilingas idėjas namams ir spintai.

Kviečiu atrasti kartu!

 

NAUJAUSI ĮRAŠAI