Natūralaus raugo duonos kepimas su Malsena Kepimo Akademija


Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Natūralaus raugo duona nėra greitas maistas - paties raugo auginimas reikalauja geros savaitės, o brandinimas trunka mėnesius.


Raugas - miltų ir vandens mišinys, pradėjęs rūgti ir burbuliuoti (prisisotinęs natūraliai mūsų aplinkoje esančiomis gerosiomis bakterijomis ir mielėmis). Laukinių mielių yra visur - jos surūgina pieną ir pūdo ant palangės paliktus vaisius. Pasitelkus tai, galime užsiauginti raugą, kuris bus kildinamoji medžiaga visiems mūsų kepiniams - duonai, pyragams, blynams, kt.Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Svarbiausias raugo draugas - laikas.


Duonos kūrimas taip pat ilgas, kantrybės reikalaujantis procesas - glostymui, kildinimui ir vėsinimui prireiks keliolikos valandų, nors kepti pakaks vos 20-30 min.


Iki 60% daugiau mineralų ir vitaminų, esančių grūduose, pasisaviname valgydami kepinius su raugu. ,,Be to, fermentuota duona padeda stiprinti imunitetą, pagerina organizmo mikroflorą. Rauginimo metu susidaranti fermentacija primena virškinimą mūsų organizme. Dėl to natūralaus raugo duona turi jau „apvirškintų“ baltymų, mes geriau pasisaviname visas naudingąsias miltų medžiagas“, – teigia kepimo ekspertė.


Pilno grūdo ir raugu praturtinta duona - super naudinga, tačiau dar tik pradedantiems kepti raugo gaminius specialistės pataria startuoti su įprastais baltų miltų kepiniais, po truputį įvedant mišinius su dalimis pilno grūdo miltų ir mokantis suvaldyti procesą.Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka


Natūralaus raugo duona – kaip pasigaminti patiems?

Kas galėtų atsispirti aromatingai, minkštai ir traškios plutelės duonos riekei, kurios šiluma lengvai tirpina sviestą? Pasirodo, tokiai duonai išsikepti tereikia vos kelių ingredientų – druskos, miltų ir vandens. Taip pat rūpesčio, kantrybės ir jūsų aplinkoje esančių natūralių bakterijų. „Malsenos“ kepimo ekspertė dalijasi išsamiu gidu, kaip pasigaminti raugą, įmaišą ir kaip galiausiai išsikepti kepaliuką namuose.Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Kaip pasigaminti raugą?

Raugui pagaminti prireiks maždaug savaitės laiko.

Pirmąją dieną stiklainėlyje ar kitame stikliniame inde sumaišykite 50 g viso grūdo kvietinių miltų su 50 g vandens. Uždenkite rankšluostėliu ir palikite 24 valandoms šiltai. Antrą dieną veiksmą pakartokite. Trečią dieną nuimkite ir naudokite 50 gramų jūsų paruošto raugo ir pridėkite 50 gramų viso grūdo miltų bei 50 gramų vandens. Ketvirtą, penktą, šeštą ir septintą dienomis pakartokite antrosios dienos veiksmą: pasilikdami 50 gramų raugo ir atnaujindami jį minėtomis lygiomis dalimis. Po savaitės jūsų raugas jau turėtų būti pakankamai aktyvus ir pasiruošęs duonos kepimui – pamaitintas sparčiai augti, turėti malonų rūgštų kvapą bei burbuliukus.


Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka


Kaip pasigaminti įmaišą?

Įmaišas – tai fermentuojamas miltų, vandens ir raugo mišinys, kuris bus dedamas į galutinę duonos tešlą. Kuo jis skiriasi nuo raugo? Raugas yra nuolat maitinamas ir niekada pilnai nesunaudojamas duonos kepimo procese. Įmaišas yra sumaišomas specialiai pagal duonos receptą.

Įmaišui paimkite 25 g jūsų aktyvaus raugo ir atnaujinkite jį 50 gramų kvietinių miltų, 50 g viso grūdo kvietinių miltų bei 100 g vandens. Palikite 4-6 val. šiltai.Ko reikia duonos tešlai? (2 kepalai):

· 225 g įmaišo,

· 735 g vandens,

· 800 g „Malsenos“ kvietinių miltų,

· 200 g „Malsenos“ viso grūdo kvietinių miltų,

· 20 g smulkios jūros druskos.Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Kokia yra duonos kepimo eiga?

1. Sumaišykite visus ingredientus, išskyrus druską. Palikite šį mišinį uždengtą fermentuotis apie valandą. Po vienos valandos „įjunkite“ druską, įminkydami ją į tešlą.


2. Palikite tešlą fermentuotis 4-5 valandas. Per šį laiką kas valandą, maždaug tris kartus, rekomenduojama „užlankstyti“ duonos tešlą, lenkiant ją iš keturių kraštų į vidurį. Po paskutinio lankstymo duoną palikite valandai pailsėti. Tuomet tešla turėtų būti pakilusi apie 50 proc.


3. Po fermentacijos išverskite tešlą ant pamiltuoto paviršiaus. Iš šio kiekio išeis du kepaliukai. Suformuokite iš tešlos stačiakampį. Pirštais suimkite du priešingus tešlos kraštus ir užlenkite juos į vidų. Tai padarykite su priešingos krypties kraštais. Paimkite kepaliuką ir apverskite jį taip, kad siūlė t. y. visi sulenkti kraštai, būtų apačioje. Užbaikite formavimą: abiem rankomis suėmę kepalo viršų lengvais judesiais tempkite tešlą link savo kūno, kad kepaliukas tvirtėtų.


4. Kepaliuką dėkite į rankšluosčiu įklotą ir miltais apibarstytą indą siūlėta puse į viršų. Apdenkite ir laikykite šaldytuve pernakt – nuo 12 iki 16 val. Kitą dieną ištraukite indą iš šaldytuvo ir atidenkite.


5. Pasiruoškite kepimo popierių, ant jo atsargiai perkelkite kepaliuką, jį apversdami. Paviršių pamiltuokite, o kepaliuką įpjaukite.


6. Įkaitinkite orkaitę iki aukščiausios įmanomos temperatūros (geriausiai 250-260 laipsnių). Kepimui jums reikės indo, kuris atsparus aukštai temperatūrai ir pakankamai sandarus, kad sulaikytų drėgmę puodo viduje (pavyzdžiui, ketaus arba emaliuotas troškinimo puodas).


7. Kepant šiuose puoduose, pirmąsias 20-30 min. duona kepama uždengta, tuo metu ji iškyla. Tam geriausia bent 260-250 laipsnių temperatūra. Vėliau temperatūra yra sumažinama iki 235-220 laipsnių ir dar kepama apie 20-30 min, kol duonos pluta apskrunda.


8. Duoną raikykite jau kiek atvėsusią.Ilgi ir lėti vakarai sugrįžta, o naminė duona tikrai sušildo namus, tad leisiuos į eksperimentų kupiną kelionę ir pasistengsiu savo pasiekimais pasidalinti ir su jumis.Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

Malsena Kepimo Akademija, Organizatorių nuotrauka

KAS AŠ?

Photo%2018-12-2018%2C%2012%2004%2008_edi

 

Ramunė Tumasonytė

Skanaus gyvenimo fanė ir turinio agentūros IF_Agency įkūrėja.

Ieškau būdų kurti naujas patirtis ir įdomų gyvenimą mažais kasdieniais žingsniais. Kalbu apie gyvenimą miesto rutinoje, dalinuosi receptais, fiksuoju kelionių įspūdžius, kviečiu džiaugtis smulkmenomis ir praskaidrinti dienas puošiant savo aplinką. Apžvelgiu stilingas idėjas namams ir spintai.

Kviečiu atrasti kartu!

 

NAUJAUSI ĮRAŠAI